Pár měsíce Míša a Marco

27. 10. 2015

Pravidelnou rubriku „Pár měsíce“ otevíráme výjimečnou dvojicí Čechů žijících již několik let v Dánsku. Míšu s Marcem jsme vyfotili tak, jak k nám do BIBLOO přišli – pohodlně v teniskách, kalhotách, on v lesklé bundě, ona v černém křiváku. Pak jsme je nechali vybrat si z našeho e-shopu to, co jím se líbí nejvíce. Během následujícího rozhovoru jsme se bavili nejen o jejich vztahu, ale i o životě v cizině a co dělají s již nenošeným oblečením. 

BIBLOO: Marco, vaše profesní začátky byly hodně zajímavé. Řekněte nám o nich něco. 
MARCO: V Čechách jsem se vyučil zedníkem a za prací jsem odjel do Dánska. Přesně si pamatuju, že jsme s kolegou stáli ve třetím patře a on mi říká: „Marco, ty si jednou otevřeš firmu.“ Tehdy jsem si myslel, že je blázen, ale zůstal jsem tam a časem jsem si vlastní stavební firmu skutečně založil. Nebylo to snadné, sáhl jsem si na dno, ale teď už mám spoustu zákazníků. Dnes už mi nikdo mé původní zaměstnání nevěří. 

BIBLOO: Jak jste se s Míšou seznámili?
MÍŠA: To bylo před patnácti lety.
MARCO: Patnácti a půl!
MÍŠA: Moje nejlepší kamarádka mi řekla, že je do mě Marco zamilovaný a Marcovi zase, že jsem do něj zamilovaná já. Vyměnila nám čísla, začali jsme si psát a od té doby jsme spolu. Hezky si to na nás vymyslela. 

My image 1

Míša a Marco ve vlastním oblečení.

BIBLOO: V čem byl začátek společného života v Dánsku nejtěžší?MÍŠA: Cítili jsme se diskriminovaní a moc jsme nezapadli. Pořád se nás ptali, proč neumíme dánsky a říkali: učte se, učte se. Pak jsme ale změnili přístup, naučili se řeč a hned šlo vše líp. 
MARCO: Starší generace Dánů je upjatá a na dánštinu hodně dbá. Ale devadesát osm procent mladých už dnes mluví anglicky. 

BIBLOO: Jaký je život v Kodani?
MARCO I MÍŠA: Krásný!
MARCO: Úplně jiný než v Čechách – stylem, životní úrovní i mentalitou. Do Čech se ale vracíme moc rádi. 
MÍŠA: Životní zabezpečení je tam o sto procent lepší. 
MARCO: Například, když vám v Čechách někdo nezaplatí za dobře odvedenou práci, tak vás čeká tahanice po soudech. V Dánsku vám peníze vyplatí stát a soudí se už jen stát s neplatičem. 

 BIBLOO: Když už se bavíme o vaší nové domovině, jak se oblíkají samotní Dánové?
MÍŠA: Hodně do černé, bílé, šedé, do barev výjimečně. Musíte někdy do Kodaně přijet, to pak uvidíte jenom černý mrak. 
MARCO: Ale jinak se oblékat umí.
MÍŠA: Velmi sledují módní trendy. Jezdí hodně na kole, takže ženy nosí tenisky – ke kalhotám, k šatům. A moc neprodávají svou ženskost – nosí hodně oversized oblečení, svetry, volná trička. Někdy se na můj vkus oblékají až moc chlapsky. 

BIBLOO: A vy? Co nejraději nosíte za oblečení?
MARCO: Hlavně co nejjednodušší. Bílou, černou a modrou – to je podle mě velmi pozitivní barva. 
MÍŠA: Já upřednostňuji pohodlnost. Myslím si, že čím pohodlněji se cítím, tím líp vypadám. Ať je to, co je to. 

My image 2

MÍŠA si oblékla:
Sukně Nife / Tílko Cycle / Tenisky Geox

MARCO si oblékl:
Košile Replay / Jeansy Replay / Mokasíny Gant

BIBLOO: Sledujete módní trendy?
MARCO: Já hrozně! 
MÍŠO: Ale blázen do módy se z tebe stal až v Dánsku. 
MARCO: Jo, tam jsem se to naučil. Koukám, jak se oblíkají ostatní a nechávám se jimi inspirovat. Co se týče módy, tak je Dánsko hodně stylový. Češi se ještě neumí moc oblékat, koukají na vás – ani ne tak s kritikou jako spíše s nepochopením. Ale je mi jedno, co si o mně kdo říká. Proč o vás lidi mluví – protože jste pro ně něco výjimečného. Když o vás lidi mluvit nebudou, tak je nezajímáte. A miluju boty!
MÍŠO: Má jich víc než já. 
MARCO: Všichni se mi smějí, protože mám boty, které jsem si koupil před třemi lety, ale vypadají, jako bych je koupil včera. Pravidelně je čistím, ukládám do boxů. Boty dělají člověka! Nerozumím tomu, když si chlapi vezmou sako a k němu úplně špinavé boty. Obuv je první, na co se u lidí dívám.

BIBLOO: Máte nějaký kus oblečení, který byste nikdy nevyhodili?MÍŠA: Mám jedny kraťasy – džínový, už hodně potrhaný, ale já je mám tak ráda. Jsou moc pohodlný, nikde mě netlačí, a když si v nich sednu, tak se nemusím nijak pozorovat ani hlídat. Ale Marco mi pořád říká, ať už je vyhodím a koupím si jiný. 
MARCO: Mám spoustu triček, které bych nikdy nevyhodil – to bych je raději daroval. A to dělám často. Jednou za čas protřídím skříň a věci rozdám kamarádům. Zbytek pak s Míšou dáváme do sběrných kontejnerů. 

BIBLOO: Marco, jaké oblečení se vám na Míše líbí nejvíc?
MARCO: Kožená bunda. A pak černé úzké elegantní kalhoty, s bílým tričkem a teniskami. To se mi moc líbí.
MÍŠA: Mně se na Marcovi líbí to, v čem se cítí dobře a je spokojený.  

Mohlo by vás zajímat

 • BIBLOO VIP
  Užívejte si nakupování s exkluzivními výhodami.
 • Doprava zdarma
  Doprava zdarma i v případě výběru dopravy BIBLOO EXPRESS.
 • Až 60 dní na vrácení
  Zboží můžete vrátit do 60 dní bez udání důvodu.
 • Doručení druhý den
  Při objednávce realizované do 14 hod. odesíláme zboží ještě tentýž den. Zboží byste tedy měli obdržet nejpozději do 2 pracovních dnů.
 • 222 701 000
  Jsme vám k dispozici
  v pracovní dny
  mezi 8:00 – 17:00 hod.
 • Ověřeno zákazníky
  Těší nás, že se k nám často vracíte, máme 99 % spokojených zákazníků.
Nahoru