Franklin & Marshall Příběh jedné mikiny

30. 10. 2015

Možná vám oblečení od této značky připomíná sportovní dresy slavných amerických vysokých škol. A nejste daleko od pravdy. Zkuste si název Franklin & Marshall vygooglovat a zjistíte, že existují dva – italská módní značka a skutečná vysoká škola. Společného nemají nic a zároveň úplně všechno.

Celý příběh bychom mohli začít rokem 1787, kdy byla Franklin & Marshall College v Pensylvánii založena. Nejlepší ale bude začít v roce 1999 v Londýně. Ten tehdy navštívili dva přátelé z Itálie - Giuseppe a Andrea. Jeden s ekonomických vzděláním pomáhal svému otci s prodejem kabelek, druhý, jako designer více či méně známých značek, vlastnil několik second-handů ve Veroně. Oba spojovala šílená láska ke všemu americkému. Když tedy ve zmíněném londýnském obchodě našli starou šedou mikinu s logem americké školy Franklin & Marshall, zrodil se jim v hlavě nápad. Nápad na založení vlastní módní značky. 

Jako absolventi italských univerzit, založených již ve středověku, měli o relativně mladých amerických univerzitách velmi zkreslené představy. Studentský život amerických vysokoškoláků se podle nich odehrával na baseballovém hřišti a na kolejích, kde probíhaly nekonečné večírky a školní řád se neustále porušoval – bez přednášek, bez příprav na zkoušky. Se svým americkým snem o značce, která by kombinovala vintage a sportovní vzhled, odjeli zpět do rodné Itálie, kde se vše stalo realitou, a úspěch na sebe nenechal čekat.

Americká univerzita se o existenci módní značky používající její jméno dozvěděla náhodou, když se jejich absolventi v roce 2001 začali vracet domů z prázdnin po Evropě. Vedení školy gratulovali ke skvělému nápadu výroby módního oblečení, a že v Evropě je znají všichni – neotevřela snad škola nějakou evropskou pobočku? Následovat mohlo to, co už vás určitě napadlo – obrovská soudní tahanice i velké peněžní tresty za neoprávněné zneužití jména školy. 

Univerzita se ale rozhodla celou situaci obrátit ve svůj prospěch. Od roku 2003 mají oba Franklin & Marshallové dohodu, ve které má škola nárok na schvalování všech nových návrhů a designů. Módní značka má zase přístup ke všemu, co je s univerzitou spojeno – od školních pozemků až po archív. 

Franklin & Marshall se zabydlel na evropském trhu a neustále expanduje i do světa. Zakládá si na etice výroby a práce. Každý jejich produkt je vyroben doma v Itálii a statečně odolávají tlakům čínských výrobců. A všechno způsobila jedna stará šedá mikina. Díky za to.

Mohlo by vás zajímat

 • BIBLOO VIP
  Užívejte si nakupování s exkluzivními výhodami.
 • Doprava zdarma
  Doprava zdarma i v případě výběru dopravy BIBLOO EXPRESS.
 • Až 30 dní na vrácení
  Zboží můžete vrátit do 30 dní bez udání důvodu.
 • Rychlé doručení
  Při objednávce realizované do 14 hod. odesíláme zboží ještě tentýž den. Zásilka za vámi dorazí zpravidla do 1 pracovního dne.
 • 222 701 000
  Jsme vám k dispozici
  v pracovní dny
  mezi 8:00 – 17:00 hod.
 • Ověřeno zákazníky
  Těší nás, že se k nám často vracíte, máme 99 % spokojených zákazníků.
Nahoru